Pielgrzymka do Gruzji
10 DNIOWA
WYJAZD: 17.09.2024
POWRÓT: 26.09.2024
Wycieczka już się odbyła
autokar, samolot
śniadania, obiadokolacje
3950 zł + 660$ (ok. 2582 zł)
I DZIEŃ - 17.09 .2024 - WTOREK:
Katowice - Kutaisi
Ok. 15:00 spotkanie na lotnisku w Katowicach.
Odprawa biletowo-bagażowa i o 17:20wylot do Gruzji.
Ok. 22:40 Przylot do Kutaisi.
Transfer do hotelu i zakwaterowanie.
II dzień - 18.09.2024 - ŚRODA:
KUTAISI – MCCHETA - Tbilisi
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.
Przejazd do Mccheta – dawnej stolicy gruzińskiego Królestwa Iberii, obecnie centrum duchowego Gruzji. Zwiedzanie XI-wiecznej katedry Sweti Cchoweli (dosł. ‘drzewo życia’) – perły architektury gruzińskiej, a zarazem siedziby katolikosa. Wizyta w znajdującym się na szczycie wzgórza monastyrze Dżwari (Krzyża). Oba obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Tbilisi. Kolacja z tradycyjną kuchnią gruzińską. Zakwaterowanie w hotelu. Przejazd ok. 260 km.
III dzień - 19.09.2024 -CZWARTEK:
Tbilisi
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Tbilisi: spacer po Starym Mieście (kościół Anczishati, katedra Sioni, kościół Metechi), wjazd kolejką linową do twierdzy Narikale, spacer w okolicy łaźni i źródeł termalnych. Kolacja z tradycyjną kuchnią gruzińską i winem. Nocleg w Tbilisi. Przejazd ok. 30 km.
IV dzień - 20.09.2024 - PIĄTEK:
Tbilisi – bodbe – signagi – Tibilisi
Śniadanie w hotelu.
Przejazd do położonej we wschodniej części kraju Kachetii – głównego regionu uprawy winorośli. Zwiedzanie monastyru Bodbe – kompleksu klasztornego św. Niny, apostołki i patronki Gruzji, oraz centrum biskupiego Kachetii. Wizyta w położonym na szczycie wysokiej góry mieście Signagi, skąd rozciąga się widok na Równinę Alazańską. Przejazd na obiad w pobliskiej wiosce u jednej z lokalnych gościnnych rodzin. Degustacja tradycyjnych domowych potraw, wina i czaczy (gruzińskiego odpowiednika włoskiej grappy). Powrót na nocleg do Tbilisi. Przejazd ok. 260 km.
V dzień - 21.09.2024 - SOBOTA
Tibilisi
Śniadanie w hotelu.
Zakupy na Suchym Moście na targu staroci, a następnie spacer po starym mieście. Czas wolny. Wieczorem uroczysta kolacja w restauracji z pokazem folklorystycznym i winem.
VI dzień - 22.09.2024 - NIEDZIELA
Tbilisi –ananuri – kazbegi – gudauri
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.
Przejazd do pochodzącej z przełomu XVI i XVII w. fortecy Ananuri, usytuowanej na tzw. Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przejazd do malowniczego miasta Kazbegi, położonego na zboczu najwyższego szczytu Gruzji – góry Kazbek (5033 m. n.p.m.). Z Kazbegi przejazd jeepami do usytuowanego na wysokości 2170 m. XIV-wiecznego kościoła Św. Trójcy (Tsminda Sameba). Powrót do kurortu Gudauri. Kolacja i nocleg w hotelu w Gudauri. Przejazd ok. 200 km.
VII dzień - 23.09.2024 - PONIEDZIAŁEK
Gudauri – UPLISTSIKHE – GELATI - Kutaisi
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.
Zwiedzanie UPLISTSIKHE – największe skalne miasto w Gruzji. Kompleks zabytków z czasów starożytności położony jest na skalistym brzegu rzeki Mtkwari. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Przejazd do Kutaisi – jednego z najstarszych miast na świecie, stolicy starożytnej Kolchidy, dokąd według mitologii greckiej dotarła wyprawa Argonautów po złote runo. Zwiedzanie położonego w malowniczym wąwozie, doskonale zachowanego średniowiecznego monastyru Gelati – niegdyś ważnego centrum kulturalnego, religijnego i naukowego, miejsca narodzin gruzińskiej myśli renesansowej. Zespół klasztorny w Gelati znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolacja i nocleg w Kutaisi lub Ckaltubo. Przejazd ok. 320 km.
VIII dzień - 24.09.2024 - WTOREK
Kutaisi – BATUMI
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.
Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, założonego w 1912 roku. Ogród rozciąga się na ponad 120 ha, jest podzielony na 9 geograficznych sfer, w których znajduje się ponad 5 000 różnych gatunków roślin przywiezionych z całego świata.
Przejazd do Batumi, położonego nad Morzem Czarnym, które stanowi stolicę regionu Adżarii. Zwiedzanie Batumi: Plac Europy, Pomnik Medei, spacer po słynnym nadmorskim bulwarze. Czas wolny w Batumi. Wypoczynek nad morzem.
Kolacja i nocleg w Batumi. Przejazd ok. 170 km.
IX dzień - 25.09.2024 - ŚRODA
Batumi
Śniadanie w hotelu. Czas wolny w Batumi. Kolacja i nocleg w Batumi.
X dzień -26.09.2024 - CZWARTEK
Tbilisi – Warszawa
Śniadanie. Wykwaterowanie. 8:30 - Transfer na lotnisko. 11:55 Przelot z Kutaisi do Polski.
CENA ZAWIERA:
- Przelot samolotem na trasie Katowice-Kutaisi- Katowice liniami Wizzarir
- Bagaż podręczny ,bagaż rejestrowany 20 kg
- Zakwaterowanie wg programu w hotelach 3* w pokojach 2 os
4 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Gudauri w hotelu Alpina 4*
2 noclegi w Ckaltubo w hotelu Promethey 3*
2 noclegi w hotelu w Batumi - Wyżywienie wg programu: 9 śniadań, 7 kolacje, 1 obiad
- Degustacja wina wg programu
- Występy folklorystyczne podczas kolacji
- Opieka polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania
- Opieka pilota wycieczek
- Transport podczas realizacji programu
- Przejazd jeepami z Kazbegi do Gergeti
- Woda butelkowana niegazowana (0.5l dziennie)
- Zestawy tour guide
- Ubezpieczenie KL, NNW, OC, od CP
- Ubezpieczenie TFG, TFP
CENA NIE ZAWIERA:
- Bilety wstępu, ofiary– 80 USD - płatne u pilota w pierwszym dniu pielgrzymki,
- Dopłata za pokój jednoosobowy – 180 USD
KATEDRA SWETI CCHOWELI
SIGNAGI
MONASTYR GELATI
MONASTYR BODBE
SKALNE MIASTO W UPLISCICHE
BATUMI
Jak przygotować się na pielgrzymkę?
Pielgrzymka jest wyjątkowym i duchowym doświadczeniem, które pozostawia za sobą niezapomniane wrażenia. Poza podróżą po świecie jest też swoistym „zwiedzaniem” własnego wnętrza. Aby maksymalnie cieszyć się tą podróżą, warto zadbać o odpowiednie przygotowania.
Zespół Ichtis Travel przedstawi Państwu kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących przygotowania do pielgrzymki.
Jak przygotować się duchowo do pielgrzymki?
Do pielgrzymki warto przygotować się przede wszystkim pod względem duchowym – począwszy od spowiedzi aż po obranie własnych intencji do Boga. Modlitwa może stać się własnym przewodnikiem podczas podróży. Warto zadać sobie kilka znaczących dla naszej podróży pytań: Czego potrzebuję od Boga? Jakie sprawy chciałbym mu powierzyć? Za co jestem wdzięczny? O co chcę prosić? O co chcę błagać?
Duchowe korzyści pielgrzymki:
- Odnowa wiary: Pielgrzymka umożliwia odłączenie się od codziennego zgiełku i pośpiechu, pomaga skupić się na duchowych aspektach/ priorytetach naszego życia.
- Modlitwa i refleksja: Podczas podróży pielgrzymiej istnieje czas na modlitwę i kontemplację, co sprzyja naszemu wzmocnieniu duchowemu.
- Spotkanie z wiernymi: Pielgrzymki często gromadzą ludzi o wspólnych przekonaniach, co sprzyja budowaniu pięknej społeczności budowanej dzięki wspólnej modlitwie.
Jak przygotować się na pielgrzymkę pod względem fizycznym?
Pielgrzymka może być wymagająca fizycznie, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować wprowadzając w swoją codzienność więcej aktywności. Możesz zacząć już nawet do kilku tygodni przed wyjazdem- na przykład od spacerów- najpierw na krótkie dystanse następnie stopniowo je wydłużając. Pielgrzymka często wiąże się z przemierzaniem wielu kilometrów połączonych ze zwiedzaniem miejsc świętych.
Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?
Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą przede wszystkim wygodne obuwie, najlepiej sportowe lub trekkingowe – dzięki czemu będziemy mogli zapobiec ewentualnym otarciom. Warto zwrócić również uwagę na odpowiednią stabilizację stawu skokowego i materiał, z którego wykonana jest podeszwa, dzięki odpowiedniemu wykonaniu możemy uniknąć wypadków na niestabilnym podłożu. Do zestawu można dorzucić również wygodne żelowe wkładki i grube skarpety.
Niezależnie od miejsca, do którego się udajemy w bagażu powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa/ przeciwwiatrowa, która uchroni nas w razie nieplanowanego załamania pogodowego.
Kolejnym obowiązkowym elementem jest bluza lub sweter na chłodniejsze wieczory i poranki, kiedy temperatura może być dużo niższa niż w ciągu dnia.
Ubranie powinno być przewiewne, wygodne i oddychające – wykonane z materiałów naturalnych, aby szybko odprowadzać pot. Podczas pielgrzymki warto ubierać się przede wszystkim „na cebulkę” ze względu na różnicę temperatur w ciągu dnia – zwłaszcza rano i wieczorem.
Obowiązkowe wyposażenie podczas pielgrzymki:
- Plecak turystyczny – Oddychający i przeznaczony do pieszych podróży. Dostosowany wagowo i wzrostowo.
- Wygodne obuwie – sportowe lub trekkingowe.
- Butelka wody mineralnej i suchy prowiant – według indywidualnych potrzeb.
- Kurtka przeciwdeszczowa – w razie załamania pogody.
- Podstawowa apteczka – plastry, potrzebne leki, środki przeciwbólowe.
- Portfel i dokumenty.
- Identyfikator – dostaniesz go od pilota pielgrzymki, znajduje się tam kontakt do biura podróży oraz przewodnika.
- Latarka lub czołówka.
- Telefon komórkowy i ładowarka/powerbank.
- Krem z filtrem.
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Podstawowe środki higieniczne.