GRECJA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA
10 DNIOWA
WYJAZD: 23.04.2025
POWRÓT: 02.05.2025
Wyjazd za 202 dni
autokar, samolot
śniadania, obiadokolacje
1970 zł + 750€ (ok. 3222 zł)
DZIEŃ 1
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Odprawa biletowo-bagażowa i wylot do Aten. Przylot do Aten czasu lokalnego. Transfer do hotelu, kolacja i nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Msza święta.
Zwiedzanie Aten, stolicy Grecji, jednego z najstarszych miast, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki. Zwiedzanie Akropolu położonego na wysokości 157 metrów n.p.m. Wejście na Areopag, miejsca rozmowy św. Pawła Apostoła z Ateńczykami. Akropol Ateński jest najbardziej znanym akropolem na świecie. Samo słowo oznacza miasto położone na najwyższym wzgórzu co w przypadku Aten nie jest do końca spełnione. Zobaczymy tutaj Propyleje, Partenon, świątynię Ateny, Erechtejon z rzeźbami Kariatyd. Schodząc z Akropolu ukarze się nam Agora Grecka, Biblioteka Hadriana, plac Monastyraki, przejście ulicą Ermou – sercu Aten. Zobaczymy widowiskową zmianę warty przy Grobie nieznanego Żołnierza na placu Syntagma.
Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Dla chętnych wieczorne wyjście na "Wieczór Grecki" - fakultet. Nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Starożytnego Koryntu, miasta, gdzie mieszkał Święty i nauczał przez 18 miesięcy.
Msza święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Odczytanie Hymnu do miłości.
Zwiedzanie mitycznych Myken i grobu Agamemnona. Przejazd do malowniczego Nafpio, pierwszej stolicy Grecji po wyzwoleniu z okupacji Tureckiej. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.
DZIEŃ 4
Śniadanie. Całodzienny odpoczynek nad morzem. Obiadokolacja.
Dla chętnych rejs "Kanałem Korynckim" - fakultet.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie starożytnych Delf położonych w cieniu góry Parnasoss. Zobaczymy wspaniałą świątynię Apollina, skarbiec, miejsce, gdzie siedziała na trójnogu i przepowiadała Pytia, "pępek świata". Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Tesalonik. Po przyjeździe do Tesalonik Msza Święta w Katedrze.
Zwiedzanie miasta zbudowanego w 315 r p.n.e. przez Kasandra, nazwanego na cześć siostry Aleksandra Macedońskiego. Wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki w Tesalonikach zostały zapisane jako jedno z 18 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w Grecji. Miasto przez wieki było ważnym miejscem kulturowym, gospodarczym i militarnym. Za czasów rzymskich jedna z czterech stolic cesarstwa, a w latach 1941-44 zwane przez żydów „Drugą Jerozolimą”. Zobaczymy Łuk Galeriusza zbudowany dla uczczenia zwycięstwa nad Persami, Białą Wieżę wybudowaną na polecenie osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, symbolu miasta w której obecnie znajduje się muzeum kultury bizantyńskiej.
Czas wolny, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Filipii, gdzie był więziony Święty. Zobaczymy pozostałości archeologiczne z pięknym teatrem, więzieniem, bazyliką. Następnie udamy się do Lidii w miejsce, gdzie Święty Paweł Apostoł ochrzcił pierwszą kobietę o imieniu Lidia.
Msza święta.
Przejazd do Kawali, dawnego Neapolis pierwszego miasta na kontynencie europejskim do którego przybył Święty Paweł Apostoł. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po porcie i starym mieście. Kolacja na starówce w greckiej tavernie, nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd do Kalambaki. Zwiedzanie „Meteorów” wiszących klasztorów zawieszonych między niebem, a ziemią. Klasztory te wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Skały na których są zbudowane klasztory sięgają wysokości 540 m n.p.m, skąd rozpościera się fantastyczny widok na miasto Kalambakę, Kastraki i okolicę. Z 24 klasztorów ortodoksyjnych pozostało tylko 6. Legenda głosi, że św. Anastazy założyciel najstarszego klasztoru „Wielkiego Meteora” wzniósł się na skałę na skrzydłach orła. Po drodze zatrzymujemy się w pracowni pisania ikon. Poznamy technikę tworzenia wspaniałych ikon. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Przejazd do Aten. Po drodze zatrzymamy się przy pomniku Leonidasa w miejscu sławnej bitwy Greków z Persami. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.
DZIEŃ 10
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Atenach. Odprawa biletowo-bagażowa
i wylot do Warszawy.
Cena zawiera:
- 10 noclegów w pokojach dwu i trzyosobowych w hotelach 3*i 4*
- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
- przelot samolotem na trasie: Warszawa-Ateny - Warszawa
- bagaż podręczny 8 kg
- bagaż rejestrowany 20 kg
- woda w karafkach do posiłków
- transfer komfortowym autokarem wg programu w Grecji
- opiekę pilota wycieczek
- opiekę przewodników miejscowych
- systemy tour guide
- ubezpieczenie KL, NNW, OC
- ubezpieczenie TFG, TFP
Cena nie zawiera
- 250 euro - biletów wstępu, podatki hotelowe , ofiary w Kościołach
- 250 euro - dopłata do pokoju jednoosobowego
- ubezpieczenia od kosztów rezygnacji - informacje w biurze
Fakultety
- 50 euro osoba - "Wieczór grecki"
- 40 euro osoba - rejs Kanałem Korynckim
AKROPOL ATENY
GRÓB AGAMEMNONA
ŁUK GALERIUSZA SALONIKI
BIBLIOTEKA HADRIANA
ŚWIĄTYNIA APOLLINA
METEORY KALABAKA
Jak przygotować się na pielgrzymkę?
Pielgrzymka jest wyjątkowym i duchowym doświadczeniem, które pozostawia za sobą niezapomniane wrażenia. Poza podróżą po świecie jest też swoistym „zwiedzaniem” własnego wnętrza. Aby maksymalnie cieszyć się tą podróżą, warto zadbać o odpowiednie przygotowania.
Zespół Ichtis Travel przedstawi Państwu kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących przygotowania do pielgrzymki.
Jak przygotować się duchowo do pielgrzymki?
Do pielgrzymki warto przygotować się przede wszystkim pod względem duchowym – począwszy od spowiedzi aż po obranie własnych intencji do Boga. Modlitwa może stać się własnym przewodnikiem podczas podróży. Warto zadać sobie kilka znaczących dla naszej podróży pytań: Czego potrzebuję od Boga? Jakie sprawy chciałbym mu powierzyć? Za co jestem wdzięczny? O co chcę prosić? O co chcę błagać?
Duchowe korzyści pielgrzymki:
- Odnowa wiary: Pielgrzymka umożliwia odłączenie się od codziennego zgiełku i pośpiechu, pomaga skupić się na duchowych aspektach/ priorytetach naszego życia.
- Modlitwa i refleksja: Podczas podróży pielgrzymiej istnieje czas na modlitwę i kontemplację, co sprzyja naszemu wzmocnieniu duchowemu.
- Spotkanie z wiernymi: Pielgrzymki często gromadzą ludzi o wspólnych przekonaniach, co sprzyja budowaniu pięknej społeczności budowanej dzięki wspólnej modlitwie.
Jak przygotować się na pielgrzymkę pod względem fizycznym?
Pielgrzymka może być wymagająca fizycznie, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować wprowadzając w swoją codzienność więcej aktywności. Możesz zacząć już nawet do kilku tygodni przed wyjazdem- na przykład od spacerów- najpierw na krótkie dystanse następnie stopniowo je wydłużając. Pielgrzymka często wiąże się z przemierzaniem wielu kilometrów połączonych ze zwiedzaniem miejsc świętych.
Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?
Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą przede wszystkim wygodne obuwie, najlepiej sportowe lub trekkingowe – dzięki czemu będziemy mogli zapobiec ewentualnym otarciom. Warto zwrócić również uwagę na odpowiednią stabilizację stawu skokowego i materiał, z którego wykonana jest podeszwa, dzięki odpowiedniemu wykonaniu możemy uniknąć wypadków na niestabilnym podłożu. Do zestawu można dorzucić również wygodne żelowe wkładki i grube skarpety.
Niezależnie od miejsca, do którego się udajemy w bagażu powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa/ przeciwwiatrowa, która uchroni nas w razie nieplanowanego załamania pogodowego.
Kolejnym obowiązkowym elementem jest bluza lub sweter na chłodniejsze wieczory i poranki, kiedy temperatura może być dużo niższa niż w ciągu dnia.
Ubranie powinno być przewiewne, wygodne i oddychające – wykonane z materiałów naturalnych, aby szybko odprowadzać pot. Podczas pielgrzymki warto ubierać się przede wszystkim „na cebulkę” ze względu na różnicę temperatur w ciągu dnia – zwłaszcza rano i wieczorem.
Obowiązkowe wyposażenie podczas pielgrzymki:
- Plecak turystyczny – Oddychający i przeznaczony do pieszych podróży. Dostosowany wagowo i wzrostowo.
- Wygodne obuwie – sportowe lub trekkingowe.
- Butelka wody mineralnej i suchy prowiant – według indywidualnych potrzeb.
- Kurtka przeciwdeszczowa – w razie załamania pogody.
- Podstawowa apteczka – plastry, potrzebne leki, środki przeciwbólowe.
- Portfel i dokumenty.
- Identyfikator – dostaniesz go od pilota pielgrzymki, znajduje się tam kontakt do biura podróży oraz przewodnika.
- Latarka lub czołówka.
- Telefon komórkowy i ładowarka/powerbank.
- Krem z filtrem.
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Podstawowe środki higieniczne.